Cami Halısı Cami Halısı Nasıl Temizlenmeli – Ferahnur Cami Halısı | Cami Halıları

Site Rengi

Cami Halısı Nasıl Temizlenmeli

02.09.2020
1.802
Cami Halısı Nasıl Temizlenmeli

Cami Halısı Nasıl TemizlenmeliCami halısı nasıl temizlenmeli? Cami halısı, cami zeminine döşenen halılardır. Bu halılar camiler için özel olarak tasarlanmaktadır. Cami halılarının tasarımında renk, desen, halının hammaddesi, halının üretimde kullanılan yöntemler farklılık gösterir. Cami halıları farklı model çeşitliliğine sahiptir. Halılar, cami içerisinde sağlığa uygun ve konforlu bir ortam oluşturur. Camilerin en önemli parçalarından biri halılardır. İnsanların ibadet ederken zorluk çekmemesi adına özel koşullarda tasarlanır ve üretilir. Firma olarak bizler de kalite standartları kapsamında cami halısı tasarımı ve üretimi yapmaktayız. Alanında profesyonel kadromuzla birlikte kolay temizlenebilir, uzun ömürlü, kullanışlı cami halıları üretiyoruz.

Cami Halılarının Hammaddeleri Neler?

Cami halısı nasıl temizlenmeli sorusundan önce cami halılarını yakından tanımak daha önemlidir. Çünkü cami halılarında farklı hammaddeler kullanılmaktadır. Her hammaddenin de kendine özel temizleme tekniği bulunur. Cami halısı üretiminde iplikler kullanılır. Bu iplikler farklı malzemelerden üretilir. Camilerde kullanılan halıların ana malzemesi ise aşağıdaki gibidir.

 • Yün
 • Akrilik
 • Polyester
 • poliamid
 • Polipropilen

Cami halılarının üretiminde kullanılan iplikler farklı hammaddelerden üretilmektedir. Cami halıları genel olarak yün ipliklerden ve akrilik ipliklerden üretilmektedir. Polyester, Polyamid ve polipropilen de diğer kullanılan iplik çeşitleridir. Cami halılarının temizliğinin rahat bir şekilde yapılması için öncelikle halının ne ile üretildiğine dikkat etmek gerekir. Çünkü halıların farklı özellikleri vardır. Yün halıların özellikleri:

 • Doğal içeriğe sahiptir.
 • Yüksek dayanıklılığa sahiptir.
 • Dökülme yapmaz.
 • Doğal yalıtım oluşturur.
 • Yumuşak bir dokusu vardır, dolgundur.
 • Ateşe karşı dirençlidir.

Temizlikte bilmeniz gereken noktalar

Cami halısı nasıl temizlenmeli? Çoğu insanın aklına bu soru geliyor. Çünkü camilerde kullanılan halılar daha geniş yüzeye serildiği için maddiyat olarak yüksektir. Doğal içeriğe sahip olan yün halılar aynı zamanda yüksek dayanıklılık gösterir. Bu özelliği sayesinde yırtılma, dökülme, aşınma, solma yapmaz. Yün halılar üzerinde kir kalıntıları etkili değildir. Yün, yapısı gereği çok fazla kir ve toz tutmaz. Bu sayede kolaylıkla temizlenebilir. Yumuşak bir dokusu olan yün halılar temizleme sonrasında bu yumuşaklığı kaybetmez. Alev almaz ve dolgun bir yapıya sahiptir. Yün halılardan sonra en çok tercih edilen ikinci halı çeşidi ise akrilik halılardır. Cami halısı nasıl temizlenmeli, akrilik halı nasıl temizlenmeli? İşte bu sorunun cevabından önce ilk olarak akrilik halının özelliklerini bilmek gerekir.

 • Yumuşak ve dolgun dokusu vardır.
 • Dayanıklı yapısı sayesinde uzun ömürlüdür.
 • Uygun fiyatlıdır.
 • Islak zeminler için uygundur.
 • Isıya karşı dirençlidir.

Akrilik halılar tıpkı yün halılar gibi yumuşak ve dolgun bir yapıya sahiptir. Akrilik halılar yapısı gereği yırtılmaya, yanmaya, solmaya karşı dirençlidir. Bu halıların en önemli özelliği ise nem ve suya karşı dayanıklı olmasıdır. Akrilik halıların da temizliği kolaydır. Polyester halıların özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • En uygun fiyatlı halı ipliğidir.
 • Tüylenmez, aşınma, yıpranma, küflenme yapmaz.
 • Leke tutma özelliği pek yoktur. Bu nedenle kolay temizlenir.
 • Güneş ışınlarına karşı direnç sağlar.

En uygun halı

En uygun fiyatlı halı çeşidi olan polyester halılar tüylenme, aşınma, yıpranma ve küflenme yapmaz. Aynı zamanda güneş ışınlarından etkilenmez. Güneş ışınları bir süre sonra halıların solmasına ve zamanla erimesine neden olur. Fakat polyester halılarda bu durum pek söz konusu değildir. Leke tutmayan özelliği sayesinde kolaylıkla temizlenir. Cami halısı nasıl temizlenmeli, Polyamid halı nasıl temizlenmeli? Polyamid halılar da diğer halılar gibi özelliklere sahiptir. Fakat halı çeşitleri arasında diğerleri gibi çok fazla yer tutmaz. Polipropilen halılar da dayanıklı, uzun ömürlü, uygun fiyatlı halılardır. Kolay temizlenebilir.

Halı Çeşitleri ve Temizleme Önerileri

Cami halısı nasıl temizlenmeli? Camilerde kullanılan halılar düzenli olarak temizlenmektedir. Evlerde kullanılan halılara göre cami halılarının temizliği daha önemlidir. Çünkü camileri gün içerisinde pek çok insan kullanır. İnsanlar tarafından sürekli kullanım halinde olan camiler bir süre sonra kirlenmeye, tozlanmaya başlar. Zemine serilen halıların temizliği her zaman önem taşır. Eğer cami halılarının temizliği doğru ve düzenli yapılmazsa insanların sağlığı riske girer. Halıların temiz olmaması durumunda kir ve toz havaya karışarak solunum yoluyla sağlığı olumsuz etkilemeye başlar. Özellikle astım hastaları bu durumdan etkilenir. Cami zeminine serilen halılar geniş bir yüzeye uygulanacağı için temizlik aşaması sizi zorlayabilir. Fakat planlı hareket ederek zorlanmadan temizliği tamamlayabilirsiniz. Camilerin genel temizliğini belirlediğiniz aralıklarla yapabilirsiniz. Fakat yılda iki defa caminin detaylı halı temizliğini profesyonel bir ekibe yaptırmanızda fayda var. Kendi yöntemlerinizle cami halısı temizliği yapmak istiyorsanız şu aşamaları takip edebilirsiniz;

 • Halıları süpürmek
 • Lekelere işlem uygulamak
 • Temizlik suyu ile halıları silmek
 • Halıları kurulamak
 • Camiyi havalandırmak

Temizlik Nasıl Sağlanmalı

Öncelikle işe cami halılarını süpürmekle başlamalısınız. Eğer halıları yerinden çıkarma şansınız varsa halıların altını süpürmeniz daha iyi olacaktır. Halıları süpürdükten sonra halı üzerinde leke olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer leke varsa lekeleri ıslak bir bezle temizlemeye çalışmalısınız. Eğer lekeler çıkmıyorsa karbonat ve suyu karıştırarak elde ettiğiniz macun kıvamındaki suyu lekelerin üzerine uygulamalı, birkaç dakika bekleyerek halıyı yıpratmadan o bölgeyi silmelisiniz. Silme işleminde ıslak bez kullanabilirsiniz. Halı temizliğinde Arap sabunu kullanmak her zaman tercih edilir. Bir kova suyun içerisine koyduğunuz Arap sabununu bir bez yardımıyla halı üzerine uygulamalı, daha sonra temiz ve nemli bezle silmelisiniz. Kurulama işleminden sonra pencereleri açarak içerinin havalanmasını sağlayabilirsiniz.

Halı Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Cami halısı nasıl temizlenmeli, temizlikte nelere dikkat edilmeli? Cami halılarının temizliğinde dikkatli olmak gerekir. Çünkü temizlikte yapılacak küçük bir hata halının zarar görmesine neden olabilir. Eğer halı zarar görürse maddi ve manevi zarara uğranır. Camilerde kullanılan halıların temizliğinde doğru ürünlerden yardım alınmalıdır. Halı temizliği için birçok kimyasal bulunur. Fakat bu kimyasallar halının yapısına zarar verebilir. Halı temizliğini daha sade ve basit yöntemlerle düzenli olarak yapabilirsiniz. Yılda bir veya iki defa ise profesyonel temizlik ekibinden yardım alabilirsiniz.

Cami Halısı Temizliğini Aksatmamak Gerekir

Cami halısı nasıl temizlenmeli, halılar ne sıklıkla temizlenmeli? Camilerde kullanılan halıların çok uzun süre temizlenmemesi doğru değildir. İnsanların sağlıklı bir ortamda ibadet etmesi için halıların düzenli aralıklarla temizlenmesi önemlidir. Cami halısı nasıl temizlenmeli diye düşünüyorsanız basit birkaç adımda aylık temizlik yapabilirsiniz. Detaylı halı temizliğinde güvendiğiniz bir ekipten yardım almanız daha sağlıklı olacaktır. Cami halılarının uzun ömürlü olması için mutlaka temiz kalması gerekir. Doğru temizlik, cami halılarının kullanım ömrünü korumakta ve uzatmaktadır.

CAMİ HALISI NASIL OLMALI

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.