Ferahnur Halı

PROTOKOL HALISI

Protokol Halısı Nedir?

Halı sektöründe yıllardır verdiğimiz hizmetle, siz değerli müşterilerimizden aldığımız referanslar ışığında yolumuza devam ediyor ve sizi özel günleriniz için en gösterişli protokol halılarıyla buluşturuyoruz. Protokol halıları eski zamanlardan beri ayrıcalıklı alanlar, özel kişi ve guruplar için kullanılmıştır. Özel ve gösterişli karşılamaların vazgeçilmezi olan bu ürünlerin, resmi kayıtlarda kullanımı 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Protokol halısı, Roma ve Bizans dönemlerinde bile karşımıza çıkmaktadır. Gitgide sosyokültürel hayatın vazgeçilmez parçası olan protokol halılarından, özellikle kırmızı olanının çokça tercih edildiği gözlemlenmektedir. Sanat dünyasındaki ödül törenlerinden, davetlere, özel kutlamalardan, resmi ziyaretlere kadar birçok alanda, davetlilerin üzerinden geçmesi için giriş yollarına serilmiştir.

 • Büyük kutlamalar
 • Açılışlar
 • Devlet protokolleri
 • Resmî ziyaretler
 • Galalar
 • Uğurlama törenleri
 • Karşılama alanları

İngiltere kraliçelerinden, Fransız imparatorlarına kadar birçok önemli kişi halkı ziyaretleri sırasında geçecekleri güzergâhlarda, ayaklarının altlarına protokol halısı serdirmiştir. 19. yüzyıl sonlarında tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan halılar, hemen hemen tüm tören ve davetlerde kendine sıkça yer bulmuştur. Günümüzde özellikle devlet kademelerinde kullanılan protokol halısı, ülkelerin üst düzey yöneticilerinin uçuşlarında karşımıza çıkmaktadır. Genelde uçağın merdivenlerinden başlayıp, havalimanlarının protokol salonlarına kadar uzanan halılar, oldukça uzundur. Çoğunlukla yürünecek olan yolun uzunluğuna göre döşenen protokol halısında, her hangi bir uzunluk sınırlaması yoktur.

Protokol Halıları Nerelerde Kullanılır?

Protokol halısı üretiminde, sektörün öncüsü olan firmamız deneyimli çalışanları ve yüksek teknoloji üretim tesisleriyle siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam etmektedir. Resmi kurum ve kuruluşların karşılanmasında sıklıkla kullanılan protokol halısı, üst düzey ve kalburüstü görüşmelere ait her alanda vazgeçilmez bir dekor olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devletlerarası ilişkilerde gösterilen saygının bir nişanesi olarak, konuk ülkenin karşılanması sırasında, gelen misafirlerin şerefine serilmektedir. Üst düzey toplantılar, görüşmeler, geçit törenlerinin vazgeçilmezi olan protokol halısı, devlet başkanları, bakanlar, milletvekilleri gibi üst düzey politikacıların görüşme yapacakları alanlarda sıkla kullanılmaktadır. Başlarda resmi tören alanlarında kullanılan protokol halısı, zamanla her çeşit etkinlikte kullanılmaya başlamıştır. Bunlar;

 • Nişan merasimleri
 • Gelin yolu yapımı
 • Kokteyl davetleri
 • Makam halısı
 • Düğün törenleri
 • Lansman davetleri
 • Balo kutlamaları

Gibi özel gün ve anlarda birçok amaçla kullanılmaya başlamıştır. Bu gibi organizasyonlarda protokol halısının yanı sıra, aralara protokol yollukları, merdivenlerine tek tek merdiven halısı gibi tamamlayıcılarda eklenmektedir. Bunların döşenmiş olması davetin gösterişli ve önemli bir davet olduğunu belirtir.

Karşılanan davetlinin ve karşılayan geleneklerin belirlediği renkleriyle dikkat çeken protokol halıları özellikle kırmızı, bordo, sarı ve turkuaz renk seçenekleriyle kullanılmaktadır. Ülkemizde son günlerde milli bir gelenek olarak turkuaz renk protokol halıları kullanılsa da, zaman zaman bordo ve kırmızı renkte halılarda tercih edilmiştir. Resmi törenlerde özellikle devlet başkanı düzeyinde gelenler için, Cumhurbaşkanlığı karşılama komitesi milli bir tarihi olan turkuaz rengi kullanmaktadır. Kalın ve yumuşak yapısıyla resmi ilişkilerde organizasyonun ciddiyetini ve önemini vurgulayan bu halı çeşidine, kullanımına başlangıç amacı dolayısıyla protokol halısı denilmektedir.

 • Podyum halıları
 • Konser ve davetler
 • Organizasyon etkinliği
 • Fuar ve yazar alanları
 • Gala ve ödül törenleri
 • Mekân açılışları

Protokol Halısı Nasıl Alınır?

Protokol halısı almadan önce bu konuda referanslı ve deneyimli firmalarla temasa geçmek oldukça önemlidir. Bu kapsamda istenilen halının boyu, yapısı ve kullanım amacı gibi özellikleri göz önünde bulundurularak, firmalarla iletişime geçilmesi gerekir. Bu iletişim diyaloğu sonrasında, fiyat teklifi firmadan alınıp karar verilmelidir. Karşılama halıları olarak kullanılan bu halıların ölçü ve renkleri farklı farklı olsa da tasarımları büyük ölçüde aynı olmaktadır. Genellikle tek renk ve yekpare olan bu halılar, bazen kenarlarında küçük desenli motiflerle de karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde kırmızı ve turkuaz olmak üzere iki renkte yoğunlaşan halılar, büyük bir ilgi görmektedir.

Protokol Halılarında Profesyonel Çözüm

Protokol halısı üretiminde profesyonel çözüm ortağınız olan firmamız, siz değerli müşterilerimizin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet sunmaktadır. Bu süreçte ihtiyacınızı belirliyor, seçenekleri sunuyor ve halınızın tasarımını gerçekleştirerek, sizlerin onayına sunuyoruz. Onayınız doğrultusunda alanında uzman ekibimiz tarafından üretimini gerçekleştiriyoruz. Farklı seçenekteki protokol halılarımızla müşterilerimize geniş bir yelpaze sunuyor ve tercihinizle işlemleri gerçekleştiriyoruz. Protokol halısı fiyat aralığımız renge ve desene göre değişkenlik göstermemekte, halının kalitesi ve uzunluğuna göre belirlenmektedir.

Ürünlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz!