Ferahnur Halı

CEMEVİ HALISI

Cemevi, Alevilerin ibadet etmek için toplandıkları ibadethaneleridir. Türkiye’de 81 ilin 59 tanesinde toplamda 948 adet cemevi bulunmaktadır. İbadet yeri olarak ziyaret edilen bu mekânların, estetik görüntü yanında ibadet için gelen kişilere konfor sunması da önem arz etmektedir. Cemevi halısı, bu konforu sağlayabilecek önemli bir unsurdur. İbadet için ziyarete gelen kişilerin daha rahat ibadet etmesine zemin hazırlayan halıların bu nedenle dikkatle seçilmesi gerekir.

İnsanlar, geniş bir topluluk olarak bu ibadethaneyi uzun veya kısa süreler için ziyaret ettiklerinden ötürü cemevinin tüm iç ve dış yapısı ve unsurlarıyla özenle ilgilenilmesi gerekmektedir. Cemevi halısı, hem estetik görüntü hem de ibadetlerini yerine getirmek isteyen kişilere rahat bir ortam sunan önemli bir parçadır. Bu nedenle, halı seçiminin dikkatle yapılması gerekmektedir. Aksi durumda maddi ve manevi kayıpların yaşanması olasıdır. Diğer bir ifadeyle, yanlış halı seçimi hem önemli bir masraf kaleminin oluşmasına hem de ziyaret eden kişilerin rahatsız olmasına yol açabilmektedir.

Cemevi için Halı Seçimleri Nasıl Yapılmalıdır?

Cemevinin iç ve dış yapısının önemli bir tamamlayıcısı olan ve aynı zamanda ziyaret eden kişilerin sağlığını da doğrudan etkileyebilme özelliğine sahip halıların seçimi önem arz etmektedir. Cemevi halısı, normal ev veya işyerleri halısından ziyade farklı kriterler temelinde dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Bu tür halı tercihinde aşağıdaki unsurların hesaba katılması son derece önemlidir.

  • Cemevinin bulunduğu konum ve ısınma sistemi: Halının üretim malzemesinin belirlenmesinde temel rol oynamaktadır.
  • Cemevinin ortalama ziyaretçi sayısı: Cemevi halısı üretiminde kullanılacak malzemeye karar vermede önemli oranda etkili olmaktadır. Ayrıca bu unsur, halının renk ve modelinin belirlenmesinde de önem arz etmektedir. Kısacası yüksek ziyaretçi sayısı, cemevi halısının en başta dayanıklı olması ve açık renklerde olmaması gerektiğini gösterir.
  • Cemevinin mimari yapısı: Halı, mimari yapının tamamlayıcısı olduğundan dolayı yapı özellikleri, halı tercihinde kilit rol oynamaktadır.

Cemevi Halısı Materyalleri

Cemevi halısı üretiminde çeşitli malzemeler kullanılabilmektedir. Malzeme seçiminin dikkatli bir şekilde ve cemevinin özelliklerine göre yapılması gerekmektedir. Tercih edilecek malzemelere göre halının rahatlığı, uzun süre kullanılabilirliği ve kalitesi değişmektedir. Bu noktada üç malzemeden üretilebilen halı çeşitlerini incelemek olasıdır.

  • Akrilik cemevi halısı: Sentetik elyaf olarak bilinen akrilikten üretilmektedir. Ürün, kolay temizlenebilme özelliğine ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle bu halı türü, yoğun şekilde ziyaret edilen cemevlerinde kullanıma uygundur. Ayrıca rutubete karşı da dirençli olması olumlu özelliklerindendir.
  • Polyamid cemevi halısı: Bu halı çeşidi, kiri ve lekeyi gizleyebilme özelliğine sahip olduğu için kalabalık alanlarda kullanımı son derece uygundur. Yıpranma konusunda da dirençli olmaktadır.
  • Polipropilen cemevi halısı: Bu halı türü, kolay temizlenebilme özelliğine sahip olsa da hızlı bir şekilde kirlenmektedir. Fiyatı ise diğer malzemelerden üretilen halılara kıyasla daha uygun olabilmektedir.

Halı üretiminde kullanılacak malzemeye karar verildikten sonra istenilen renk, desen ve ölçüde halıların üretimi ekibimiz tarafından özenle gerçekleşmektedir. Firmamız, cemevinin özellikleri temelinde yüksek kaliteli malzeme kullanımı ve emeğiyle müşteri memnuniyeti elde ettiği üretimler yapmaktadır.

Cemevi Halısı Fiyatları

Cemevi halısı için net bir fiyat belirlemek zordur. Halılar için malzeme ve model tercihi, fiyatı doğrudan etkilemektedir. Her bir malzemenin fiyatlandırılması değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde, halı modeli tercihi de fiyatlandırmayı etkileyebilmektedir.

Fiyatlandırmayı etkileyen bir diğer önemli unsur ise cemevinin genişliğidir. Firmalar, metrekare cinsinden fiyatlandırma yapmaktadır. Bu nedenle, cemevinin ölçüsüne göre halı fiyatının arttığı kolaylıkla ifade edilebilmektedir.

Ürünlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz!